Ku zamyśleniu z 2021 10 10- cytaty, myśli, teksty dla dzieci,młodzieży i dorosłych:
Nie lękajcie się! , Kerygmat, Ciekawostki o Biblii…
Nie lękajcie się!
Ten kluczowy przekaz w Piśmie Świętym pojawia się aż 365 razy.
Wielu ludzi prawdopodobnie myśli, że najczęściej powtarzanym zdaniem w Biblii będzie coś na kształt: „Nie będziesz…” albo „Pamiętaj, aby…”, ewentualnie „Miłujcie się wzajemnie”.
Tak naprawdę najczęściej powtarzaną poradą w Starym i Nowym Testamencie jest: „Nie lękajcie się!”.
Być może znasz niektóre fragmenty Pisma, w których ta pełna miłości zachęta się pojawia: na przykład kiedy archanioł Gabriel nawiedza Maryję, obwieszczając, że zostanie Matką naszego Zbawiciela. Albo kiedy Józef słyszy te słowa, dowiadując się, że będzie ziemskim ojcem Jezusa: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło” (Mt 1,20).
Kiedy Jezus miał już narodzić się w Betlejem, inny anioł pokazał się trzem królom (mędrcom) z tymi samymi motywującymi słowami.
Kiedy Zachariasz usłyszał, że jego żona poczęła dziecko w podeszłym wieku, był „przerażony” i „strach padł na niego”. Ale anioł mu powiedział: „Nie bój się Zachariaszu! Twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan” (Łk 1, 12-13).
Tak naprawdę wiele, wiele razy oprócz tych bożonarodzeniowych wersów Biblia zachęca nas, aby się nie bać. Podczas przemienienia Jezusa na górze Tabor uczniowie upadli na ziemię i byli owładnięci strachem. Ale Jezus podszedł do nich i dotknął ich, mówiąc: „Wstańcie, nie lękajcie się!” (Mt 17, 6-7).
Różne formy wyrażenia „Nie lękajcie się” powtarzane są w Biblii aż 365 razy!
Tak wiele naszych codziennych dużych i małych trosk związanych jest z jakimś rodzajem strachu przed tym, co będzie. Niepokój pożera sporo naszej energii: czy nic mu się nie stanie na tej wycieczce? Czy nie będzie miała wypadku samochodowego? Jakie będą wyniki badań? Czy jego uzależnienie się pogłębi? Czy kiedykolwiek będę w stanie przebaczyć mojemu rodzeństwu?
Czy robię to, czego Bóg ode mnie oczekuje w tej sytuacji? Czy podjęłam dobrą decyzję? Czy na pewno spotkam się z tymi, których kocham, w niebie? Niekończące się pytania, które krążą nam po głowie, a na każde z nich Bóg odpowiada, aby zwrócić się do Niego w modlitwie i zaufaniu.
W Apokalipsie (2,10) czytamy: „Przestań się lękać tego, co będziesz cierpiał. Oto diabeł ma niektórych spośród was wtrącić do więzienia, abyście próbie zostali poddani, a znosić będziecie ucisk przez dziesięć dni. Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia”.
W Księdze Powtórzonego Prawa (31,6) jesteśmy zachęceni, aby pokładać ufność w Bogu, bo On nie opuści nas, jeśli będzie na pierwszym miejscu w naszym życiu: „Bądź mężny i mocny, nie lękaj się, nie bój się ich, gdyż Pan, Bóg twój, idzie z tobą, nie opuści cię i nie porzuci”.
Kogóż mam się lękać?
W Psalmie 27 otrzymujemy przypomnienie, że żadne ziemskie niepowodzenie nie może nas zniszczyć: „Pan światłem i zbawieniem moim: kogóż mam się lękać? Pan obroną mojego życia: przed kim mam się trwożyć?”.
W Księdze Jeremiasza (1,8) czytamy: „Nie lękaj się ich, bo jestem z tobą, by cię chronić» – wyrocznia Pana”. W Ewangelii wg św. Mateusza (10,28) są słowa: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle”.
Łukasz (12,7) mówi nam: „U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli”. U Jana (6,20) dowiadujemy się, że kiedy uczniowie zobaczyli Jezusa idącego w ich stronę po wodzie, On powiedział do nich: „To Ja jestem, nie bójcie się!”.
Św. Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat od tego kluczowego przypomnienia: „Nie lękajcie się!”. Ten święty naszych czasów nieustannie przynaglał nas do przyjęcia pokoju, który daje nam Chrystus i do nieustannej ufności w Jego miłość i miłosierdzie.
Kerygmat
Głoszenie kerygmatu to podstawa chrześcijaństwa,
to co jest w nim najważniejsze.
/Podstawowe elementy kerygmatu/
1. Bóg Ciebie kocha
Człowiek niczego innego nie może być tak pewny, jak tego, że Bóg go kocha.
- Grzech
… człowiek nie jest w stanie o własnych siłach ominąć tego przekleństwa. Ale czy kochający Bóg mógł to tak zostawić? Oczywiście, że nie.
- Jezus Chrystus
W Jezusie Chrystusie możemy na nowo odzyskać radość wolności dziecka Bożego. Poczuć się jak Adam i Ewa przed owym fatalnym w skutkach wyborem.
- Przyjęcie zbawienia
Jezus dokonał tego. Rozerwał nasze kajdany śmierci. Za zupełną darmochę ofiarował nam możliwość powrotu do domu Ojca. Teraz ruch należy do nas. Musimy ten dar przyjąć. Musimy wyznać w sercu, że Jezus Chrystus jest naszym Zbawicielem i Panem. W ten sposób dokonamy aktywacji tego daru, jakim jest ofiara Jezusa na krzyżu. To jest mega ważna informacja – Bóg traktuje nas serio. Chce z nami współpracować. Zbawienie nie jest czymś co dokonuje się z automatu. To efekt naszej odpowiedzi na Jego propozycję.
https://niniwa.pl/2019/01/23/co-to-jest-kerygmat/ [ciąg dalszy nastąpi]
Ciekawostki o Biblii
– Biblia jest też najczęściej kradziona, co sugeruje, że ciągle zbyt rzadko się ją czyta.
– Została przetłumaczona na 1500 języków i dialektów. Według stanu na 1 stycznia 2018 r. Nowy Testament jest dostępny w 1515 językach..
– Biblia zawiera 1189 rozdziałów, 31102 wersety i ponad milion słów, a najczęściej pojawia się słowo „Pan”.
– Najdłuższy i najkrótszy rozdział w Biblii znajduje się w Księdze Psalmów – najkrótszym jest Psalm 117 – ma dwa wersety, Psalm 119 jest za to najdłuższy.
– Najkrótszą księgą jest 2 List św. Jana. Ta księga zawiera nieco ponad tysiąc liter, natomiast najdłuższą – Księga Psalmów.
– Rozdział umieszczony w samym środku Biblii to Psalm 118.
– Zwrot „Nie lękajcie się” pojawia się w Piśmie Świętym 365 razy – po jednym na każdy dzień roku.
– Napisanie całej Biblii zajęło autorom natchnionym ponad 1500 lat.
– W bibliotece uniwersyteckiej w Getyndze (Niemcy) jest Biblia, która została napisana na 470 liściach palmowych.
https://misyjne.pl/20-ciekawostek-o-biblii-ktore-was-naprawde-zaskocza/