Ku zamyśleniu z 2021 10 10- cytaty, myśli, teksty dla dzieci,młodzieży i dorosłych:

Nie lękajcie się! , Kerygmat, Ciekawostki o Biblii…

 

Nie lękajcie się!

Ten kluczowy przekaz w Piśmie Świętym pojawia się aż 365 razy.

Wielu ludzi prawdopodobnie myśli, że najczęściej powtarzanym zdaniem w Biblii będzie coś na kształt: „Nie będziesz…” albo „Pamiętaj, aby…”, ewentualnie „Miłujcie się wzajemnie”.

 

Tak naprawdę najczęściej powtarzaną poradą w Starym i Nowym Testamencie jest: „Nie lękajcie się!”.

Być może znasz niektóre fragmenty Pisma, w których ta pełna miłości zachęta się pojawia: na przykład kiedy archanioł Gabriel nawiedza Maryję, obwieszczając, że zostanie Matką naszego Zbawiciela. Albo kiedy Józef słyszy te słowa, dowiadując się, że będzie ziemskim ojcem Jezusa: „Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło” (Mt 1,20).

 

Kiedy Jezus miał już narodzić się w Betlejem, inny anioł pokazał się trzem królom (mędrcom) z tymi samymi motywującymi słowami.

Kiedy Zachariasz usłyszał, że jego żona poczęła dziecko w podeszłym wieku, był „przerażony” i „strach padł na niego”. Ale anioł mu powiedział: „Nie bój się Zachariaszu! Twoja prośba została wysłuchana: żona twoja Elżbieta urodzi ci syna, któremu nadasz imię Jan” (Łk 1, 12-13).

Tak naprawdę wiele, wiele razy oprócz tych bożonarodzeniowych wersów Biblia zachęca nas, aby się nie bać. Podczas przemienienia Jezusa na górze Tabor uczniowie upadli na ziemię i byli owładnięci strachem. Ale Jezus podszedł do nich i dotknął ich, mówiąc: „Wstańcie, nie lękajcie się!” (Mt 17, 6-7).

Różne formy wyrażenia „Nie lękajcie się” powtarzane są w Biblii aż 365 razy!

Tak wiele naszych codziennych dużych i małych trosk związanych jest z jakimś rodzajem strachu przed tym, co będzie. Niepokój pożera sporo naszej energii: czy nic mu się nie stanie na tej wycieczce? Czy nie będzie miała wypadku samochodowego? Jakie będą wyniki badań? Czy jego uzależnienie się pogłębi? Czy kiedykolwiek będę w stanie przebaczyć mojemu rodzeństwu?

Czy robię to, czego Bóg ode mnie oczekuje w tej sytuacji? Czy podjęłam dobrą decyzję? Czy na pewno spotkam się z tymi, których kocham, w niebie? Niekończące się pytania, które krążą nam po głowie, a na każde z nich Bóg odpowiada, aby zwrócić się do Niego w modlitwie i zaufaniu.

W Apokalipsie (2,10) czytamy: „Przestań się lękać tego, co będziesz cierpiał. Oto diabeł ma niektórych spośród was wtrącić do więzienia, abyście próbie zostali poddani, a znosić będziecie ucisk przez dziesięć dni. Bądź wierny aż do śmierci, a dam ci wieniec życia”.

W Księdze Powtórzonego Prawa (31,6) jesteśmy zachęceni, aby pokładać ufność w Bogu, bo On nie opuści nas, jeśli będzie na pierwszym miejscu w naszym życiu: „Bądź mężny i mocny, nie lękaj się, nie bój się ich, gdyż Pan, Bóg twój, idzie z tobą, nie opuści cię i nie porzuci”.

Kogóż mam się lękać?

W Psalmie 27 otrzymujemy przypomnienie, że żadne ziemskie niepowodzenie nie może nas zniszczyć: „Pan światłem i zbawieniem moim: kogóż mam się lękać? Pan obroną mojego życia: przed kim mam się trwożyć?”.

W Księdze Jeremiasza (1,8) czytamy: „Nie lękaj się ich, bo jestem z tobą, by cię chronić» – wyrocznia Pana”. W Ewangelii wg św. Mateusza (10,28) są słowa: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle”.

Łukasz (12,7) mówi nam: „U was zaś nawet włosy na głowie wszystkie są policzone. Nie bójcie się: jesteście ważniejsi niż wiele wróbli”. U Jana (6,20) dowiadujemy się, że kiedy uczniowie zobaczyli Jezusa idącego w ich stronę po wodzie, On powiedział do nich: „To Ja jestem, nie bójcie się!”.

Św. Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat od tego kluczowego przypomnienia: „Nie lękajcie się!”. Ten święty naszych czasów nieustannie przynaglał nas do przyjęcia pokoju, który daje nam Chrystus i do nieustannej ufności w Jego miłość i miłosierdzie.

https://pl.aleteia.org/2017/09/16/dopadaja-cie-leki-koniecznie-przeczytaj-najczesciej-powtarzana-w-biblii-rade/

 

Kerygmat
Głoszenie kerygmatu to podstawa chrześcijaństwa,

to co jest w nim najważniejsze.

/Podstawowe elementy kerygmatu/

 

1. Bóg Ciebie kocha

Człowiek niczego innego nie może być tak pewny, jak tego, że Bóg go kocha.

  1. Grzech

… człowiek nie jest w stanie o własnych siłach ominąć tego przekleństwa. Ale czy kochający Bóg mógł to tak zostawić? Oczywiście, że nie.

  1. Jezus Chrystus

W Jezusie Chrystusie możemy na nowo odzyskać radość wolności dziecka Bożego. Poczuć się jak Adam i Ewa przed owym fatalnym w skutkach wyborem.

  1. Przyjęcie zbawienia

Jezus dokonał tego. Rozerwał nasze kajdany śmierci. Za zupełną darmochę ofiarował nam możliwość powrotu do domu Ojca. Teraz ruch należy do nas. Musimy ten dar przyjąć. Musimy wyznać w sercu, że Jezus Chrystus jest naszym Zbawicielem i Panem. W ten sposób dokonamy aktywacji tego daru, jakim jest ofiara Jezusa na krzyżu. To jest mega ważna informacja – Bóg traktuje nas serio. Chce z nami współpracować. Zbawienie nie jest czymś co dokonuje się z automatu. To efekt naszej odpowiedzi na Jego propozycję.

https://niniwa.pl/2019/01/23/co-to-jest-kerygmat/ [ciąg dalszy nastąpi]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciekawostki o Biblii

– Biblia jest też najczęściej kradziona, co sugeruje, że ciągle zbyt rzadko się ją czyta.

– Została przetłumaczona na 1500 języków i dialektów. Według stanu na 1 stycznia 2018 r. Nowy Testament jest dostępny w 1515 językach..

– Biblia zawiera 1189 rozdziałów, 31102 wersety i ponad milion słów, a najczęściej pojawia się słowo „Pan”.

– Najdłuższy i najkrótszy rozdział w Biblii znajduje się w Księdze Psalmów – najkrótszym jest Psalm 117 – ma dwa wersety, Psalm 119 jest za to najdłuższy.

– Najkrótszą księgą jest 2 List św. Jana. Ta księga zawiera nieco ponad tysiąc liter, natomiast najdłuższą – Księga Psalmów.

– Rozdział umieszczony w samym środku Biblii to Psalm 118.

– Zwrot „Nie lękajcie się” pojawia się w Piśmie Świętym 365 razy – po jednym na każdy dzień roku.

– Napisanie całej Biblii zajęło autorom natchnionym ponad 1500 lat.

– W bibliotece uniwersyteckiej w Getyndze (Niemcy) jest Biblia, która została napisana na 470 liściach palmowych.
https://misyjne.pl/20-ciekawostek-o-biblii-ktore-was-naprawde-zaskocza/