Zapraszamy serdecznie na kolejny koncert muzyki klasycznej w naszym kościele, czyli u Świętego Marcina.
Tym razem gratka dla nie tylko melomanów kochających muzykę organową, lecz także poszukujących ciekawych brzmień i instrumentów ludowych.
Z wielką radością gościmy artystów z Ukrainy:
GEORGIJ KURKOV (Ukraina) – organy
IGOR KURKOV (Ukraina) – sopilka, tylynka, duduk
Sopiłka, tylynka (telenka) i duduk to etniczne instrumenty dęte.
Sopiłka to nazwa stosowana do różnych instrumentów dętych drewnianych z rodziny fletów używanych przez ukraińskich instrumentalistów ludowych. Sopilka najczęściej odnosi się do piątki wykonanej z różnych materiałów i ma od sześciu do dziesięciu otworów na palce.
Telenka to flet alikwotowy, prymitywna forma dentsivki bez otworów palcowych. Wysokość dźwięku instrumentu zmienia się poprzez włożenie palca do otwartego końca piszczałki i zakrycie tego otworu o połowę lub jedną trzecią itd., a także przez siłę oddechu gracza. Wykonany jest z lipy, bzu czarnego, jawora lub wierzby.
Duduk – instrument dęty, drewniany z podwójnym stroikiem, pochodzący z Armenii, wyrabiany zazwyczaj z drewna moreli. Ma ciepłe, nosowe brzmienie zbliżone do saksofonu.
Popularny na terenie Bliskiego Wschodu. Duduk posiada ponad 1500-letnią tradycję (według innych źródeł nawet 3000 lat), i choć najpewniej swoje pochodzenie zawdzięcza Ormianom, jest także ważnym elementem kultury tureckiej, gruzińskiej i azerskiej. W samej Armenii istnieją specjalistyczne uczelnie, uczące jedynie gry na tym instrumencie.