Cytaty Świętej Faustyny
o Miłosierdziu Bożym, Papież Franciszek: 17.12.1936 – 21.04.2025: „Ostatnia homilia Papieża Franciszka”, „Globalny pasterz”, Myśli Papieża Franciszka, Uśmiechnij się
Cytaty Świętej Faustyny o Miłosierdziu Bożym
Dla ciebie błogosławię krajowi całemu – i uczynił duży znak krzyża ręką nad Ojczyzna naszą. Radość wielka napełniła duszę moją widząc dobroć Boga.
Dzienniczek Siostry Faustyny, 39
*
„Bóg nikomu Miłosierdzia Swego nie odmówi. Niebo i ziemia może się odmienić,
ale nie wyczerpie się Miłosierdzie Boże.”
Dzienniczek Siostry Faustyny, 72
*
„Zapewniam ci stały dochód, z którego żyć będziesz. Twoim obowiązkiem jest zupełna ufność w dobroć Moją, a Moim obowiązkiem jest dać ci wszystko, czego potrzebujesz. Czynię się sam zależny od twojej ufności; jeżeli ufność twoja będzie wielka, to hojność Moja nie będzie znać miary”
Dzienniczek Siostry Faustyny, 548
*
„Dla ciebie błogosławię krajowi całemu – i uczynił duży znak krzyża ręką nad Ojczyzna naszą. Radość wielka napełniła duszę moją widząc dobroć Boga.”
Dzienniczek Siostry Faustyny, 39
*
„Powiedz – mówił do niej – że miłosierdzie jest największym przymiotem Boga. Wszystkie dzieła rąk moich są ukoronowane miłosierdziem.”
Dzienniczek Siostry Faustyny, 301
Papież Franciszek: 17.12.1936 – 21.04.2025
Ostatnia homilia Papieża Franciszka
Nie szukajmy Chrystusa w grobie. Musimy szukać Jezusa Zmartwychwstałego w życiu, szukać w twarzach braci, szukać w codzienności, szukać Go wszędzie, ale nie w grobie – stwierdził papież w homilii odczytanej przez kard. Angelo Comastriego podczas Mszy św. wielkanocnej. To jest proklamacja Wielkanocy: trzeba Go szukać gdzie indziej. Chrystus zmartwychwstał, żyje! On nie pozostał więźniem śmierci, nie jest już spowity całunem, a zatem nie można Go zamknąć w pięknej historii do opowiedzenia, nie można uczynić z Niego bohatera przeszłości, ani myśleć o Nim jak o posągu umieszczonym w muzealnej sali! Wręcz przeciwnie, musimy Go szukać i dlatego nie możemy stać w miejscu. Musimy się ruszyć, wyjść, by Go szukać: szukać Go w życiu, szukać Go w twarzach braci, szukać Go w codzienności, szukać Go wszędzie – ale nie w tym grobie.
Globalny pasterz
Papież głosił miłosierdzie i działalność misyjną słowem i czynem. Papież Franciszek dodał nowej energii milionom katolików – a u niektórych wzbudził zaniepokojenie – przekształcając wizerunek papiestwa w posługę duszpasterską opartą na osobistych spotkaniach i silnych przekonaniach dotyczących ubóstwa, misji i dialogu. Miłosierdzie Boże było stałym tematem kazań papieża Franciszka i było tak istotne w jego wizji tego, co powinna ucieleśniać posługa Kościoła, że ogłosił Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia na okres od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r. „Miłosierdzie Boga jest Jego odpowiedzialnością za nas. On czuje się odpowiedzialnym, to znaczy: pragnie naszego dobra i chce nas widzieć szczęśliwymi, napełnionymi radością i pokojem. Na tejże właśnie długości fali powinna zostać dostrojona i zorientowana miłość miłosierna chrześcijan.”
Myśli Papieża Franciszka
„Jeśli miłosierdzie jest misją Kościoła, musimy jak najbardziej ułatwić wiernym dostęp do tego spotkania miłości, troszcząc się o nie od pierwszej spowiedzi dzieci i rozciągając tę uwagę na miejsca opieki
i cierpienia”
*
„Miłosierdzie Boże zmienia świat.
Odrobina miłosierdzia czyni świat mniej zimnym
i bardziej sprawiedliwym.
Musimy zrozumieć dobrze to miłosierdzie Boga,
tego miłosiernego Ojca,
który ma tak wiele cierpliwości.”
*
„Drodzy młodzi, nie zakopujcie swoich talentów, darów, które dał wam Bóg! Nie bójcie się marzyć o wielkich rzeczach.”
*
„Aby naprawdę żyć, nie można stać w miejscu. Życie to ruch, podróż, marzenia, plany i otwartość na przyszłość.”
*
„Miejcie odwagę iść pod prąd tej kultury wydajności, tej kultury marnotrawstwa. Spotykając i witając każdego, (budując) solidarność – słowo, które jest ukrywane przez tę kulturę, jakby było złym słowem – solidarność i braterstwo:
to one czynią nasze społeczeństwo
prawdziwie ludzkim.”
Uśmiechnij się
Podczas spotkania z wiernymi na placu św. Piotra
Jeden z wiernych krzyczy do papieża Franciszka: „Ojcze Święty, czekamy na Ciebie w Meksyku!”
Na co Franciszek: „Z tequilą czy bez tequili?”
*
Podczas spotkania katolików z luteranami
„Mam dla was pytanie: lepiej być katolikiem czy luteraninem? [tłum roześmiał się] Lepiej być razem!” – odpowiedział Franciszek.