Ku zamyśleniu
Cytaty – myśli – teksty
dla dzieci, młodzieży i dorosłych

Cytaty, Jak świętować Triduum Paschalne?, Podziękowanie

„Nie wszyscy mogą pościć,
ale wszyscy mogą kochać Boga.”
„Niech poszczą wasze oczy.
Oczy są nazywane oknami, przez które do duszy wchodzi szatan.”
„Post, który wszyscy możecie praktykować,
to strzeżenie waszego serca i waszych zmysłów.”
św. Jan Bosko
„Lepiej jest pokonać swój język,
niż pościć o chlebie i wodzie”.
św. Jan od Krzyża.
„Post został nakazany w Raju, a pierwsze takie polecenie zostało wydane Adamowi. Zakaz „nie wolno ci jeść” jest zatem prawem postu i wstrzemięźliwości.”
św. Bazyli Wielki
„Na cóż zda się wycieńczać ciało wstrzemięźliwością, jeśli umysł nadyma się pychą.”
św. Hieronim
„Post ostatecznie ma pomagać każdemu z nas
w czynieniu z siebie całkowitego daru dla Boga.”
„Modlitwa połączona z ofiarą jest najpotężniejszą siłą
w historii człowieka.”
św. Jan Paweł II.
„Wielki Post przynagla nas do otwarcia naszego życia na słowo Boże, aby dane nam było poznać najbardziej fundamentalną prawdę: kim jesteśmy, skąd przychodzimy, jaki jest nasz cel oraz jaką drogę mamy obrać w życiu.”
Benedykt XVI
„Post ma sens, jeśli naprawdę uszczupla nasze bezpieczeństwo, a także jeśli wynika z niego jakaś korzyść dla innych, jeśli pomaga nam praktykować styl Miłosiernego Samarytanina, który pochyla się nad swoim bratem w potrzebie i troszczy się o niego.”
Papież Franciszek
*
Człowiek jest szczęśliwy wtedy,
kiedy nie ugania się za szczęściem
jak za motylem,
lecz jest wdzięczny za wszystko,
co dostaje.
Jeśli poszukuje szczęścia zbyt daleko,
to ma sytuację podobną jak z okularami.
Nie widzi ich,
a ma je przecież na nosie.
Tak blisko!
*
Jakże możemy być kiedykolwiek szczęśliwi,
jeżeli zawsze wszystkiego oczekujemy od innych?
Bóg dał każdemu człowiekowi coś,
czym potrafi on innych uszczęśliwić!!!
*
http://www.zosia.piasta.pl/zlotemysli.htm

 

Jak świętować Triduum Paschalne?

Jak świętować Triduum Paschalne?

Czy umiemy jeszcze świętować? Czy święta niosą ze sobą to, na co się długo i niecierpliwie czeka? Czy dają radość? Najgorszy model świętowania to spanie za długo, jedzenie za dużo, picie za dużo i domownicy, którzy zamiast popatrzeć na siebie patrzą w ekran telewizora. Zbliża się Wielkanoc. Nie przegapmy tego święta. Niech to święto będzie coś znaczyć w naszym życiu. Wielkanoc to największe święta w roku. Są może wśród nas osoby, które bardziej lubią Boże Narodzenie, ale fakty przemawiają bezwzględnie za Wielkanocą. Do Wielkanocy przygotowujemy się czterdziestodniowym postem, do Bożego Narodzenia „zaledwie” dwudziestokilkudniowym adwentem. Czas po Wielkanocy to pięćdziesiąt dni, czas po Bożym Narodzeniu to raptem dwa tygodnie. Najważniejsza jednak różnica to fakt, że Boże Narodzenie to jeden dzień świąt a Wielkanoc to trzy dni. Mówimy, co prawda, w odniesieniu do obu świąt „pierwszy dzień świąt” i „drugi dzień”, ale liczymy tu tzw. oktawę. Po „drugim dniu świąt” jest i trzeci, i czwarty, i piąty, aż do ósmego. I wszystkie są równe. Ten drugi jest tylko milszy, bo wolny od pracy. Dzień Bożego Narodzenia to jeden dzień – 25 grudnia. Trwa 24 godziny. Święta Wielkanocne to są właśnie „święta” (liczba mnoga). Trwają trzy dni – trzy razy po 24 godziny. Mówimy o tzw. triduum paschalnym, czyli trzech dniach paschy, trzech dniach naszej Wielkanocy. Myślę, że triduum paschalne jest terminem znanym, ale czasem jest on źle rozumiany. Ktoś może w triduum widzieć trzy dni przygotowania do Wielkanocy. I nawet nieźle wyjść może liczenie: Wielki Czwartek – raz, Wielki Piątek – dwa, Wielka Sobota – trzy. A potem Niedziela – Wielkanoc. Triduum Paschalne liczy się inaczej. Triduum zaczyna się w czwartek i kończy w niedzielę. Zaraz, zaraz – jak trzy dni mają się zmieścić w czterech? Czwartek, piątek, sobota i niedziela? Wszystko się zmieści. Musimy jednak zacząć od przybliżenia żydowskiego sposobu liczenia czasu – trwania doby. Dla nas dzień zaczyna się rankiem, trwa do wieczora i wchodzi w noc. Dla Żyda doba zaczynała się zmierzchem, trwała przez noc, przez poranek i dzień. Kończyła się kolejnym zmierzchem.
Żydowski szabat zaczynał się w piątek wieczorem. W opisie stworzenia świata – to jest odbicie żydowskiej kultury – po każdym dniu jest refren: „I tak upłynął wieczór i poranek – dzień pierwszy.” (Rdz 1,5b) My byśmy powiedzieli poranek i wieczór, ale tam jest konsekwentnie „wieczór i poranek”. Z tradycji żydowskiej czerpie nasza liturgia i liturgiczny sposób liczenia czasu. Każda niedziela (i każde ważniejsze święto) zaczyna się poprzedniego dnia wieczorem. Na pewno słyszeliśmy, że jeśli ktoś w sobotni wieczór uczestniczy we Mszy Świętej to wypełnia swój obowiązek niedzielnej Eucharystii. Nie jest to jednak jakiś wybieg dla leniwych czy furtka dla lepszych statystyk, ale po prostu – w kalendarzu jest sobota, ale skoro jest już późniejsze popołudnie to liturgicznie jest już niedziela. O Triduum Paschalnym mówimy, że są to święta i pamiątka męki, śmierci i zmartwychwstania. Pierwszy dzień to męka, drugi dzień to śmierć, trzeci dzień to zmartwychwstanie. I już liczymy. W czwartkowy wieczór zaczyna się pierwszy dzień triduum – męka Chrystusa. Pamiętamy o Ostatniej Wieczerzy, ale także o trwodze Getsemani, pojmaniu, skazaniu, niesieniu krzyża i konaniu na krzyżu. CDN

Podziękowanie
Od wszystkich Uczestników EDK
Dzień dobry,
w imieniu wszystkich Uczestników EDK chciałabym bardzo, bardzo, bardzo podziękować za Państwa otwartość i życzliwość podczas wczorajszego (21/22 marca) wyjątkowego Wydarzenia. Tylko my strudzeni pielgrzymi wiemy jaką wartość ma Państwa otwartość 🙂 Po pięciu godzinach marszu nocą, możliwość spokojnej modlitwy w ławce, ciepła herbata i kawa, kanapka oraz ciasto w tym własnej produkcji, za co szczególnie dziękujemy, naprawdę ma Wyjątkowe Znaczenie. Nie wspominając o życzliwości i uśmiechu które otrzymywaliśmy od Panów Strażaków kierujących nas na ścieżce, od Pań dbających o ozdobienie krzyża i ścieżki do kościoła lampionami i wydającym herbatę i jedzonko oraz wszystkich innych Osób 🙂 Reasumując na ręce Księdza Proboszcza w imieniu wszystkich Uczestników EDK składam serdeczne podziękowania dla Wszystkich osób zaangażowanych w organizację tego przedsięwzięcia. Jednocześnie proszę przekazać wszystkim wczorajszym Dobroczyńcom, że modliliśmy się za Państwa po drodze i proszę być pewnym że dobro wraca 🙂 Jeszcze raz dziękujemy:) Pozdrawiam serdecznie
Monika